en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 
 
 

EN ÇOK ARANANLAR

 
Spor ile Sağlık
1775
spor , sağlık , spor ile sağlık, yeme içme ile sağlık ,
spor ile sağlıklı hayat ,

Düzenli egzersizin faydaları :

Spor İle Sağlık

Egzersiz sağlık risklerini azaltır. Başta obezite olmak üzere, kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, felç, kanser türlerini azaltabilirken, osteoporozun da önlenmesine yardım eder.

- Kronik sorunları iyileştirebilir. Yüksek tansiyon, kan şekeri, kronik kas ağrısı gibi sorunları dengeye oturtabilir.

- Kilo kontrolüne destek verir.

- Viral hastalıkları uzaklaştırırimmün sitemi güçlendirir grip soüuk algınlıklarına karşı normalden yüksek direnç kazanırız.

- Damarları açık ve temiz tutar.

- Ruhsal modunuzu ayarlar.

- Dayanıklılığınızı arttırı.

- Yaşlılık sürecinin unutkanlık, eklem ağrılarını yok eder. 

Egzesiz yapmak sağlık ve performans odaklı iki nedene bağlıdır. Bunlar birbiri ilçerisinde ahenkli olsa da ince bir çizgiyle de ayrılmaktadırlar. sağlık odaklı spor aktivitelerinde amaç bütün vücut fonksiyonlarının ahenk içinde çalıpşmasını amaçlar. Performansla ilgili egzersizler ise kasların daha hızlı, güçlü ve dengeli hareket etmesiniamaçlar. Spor yapmak kemik. kas, sinir ve genelde iyi olma yani ​wellnes kavramı için vazgeçilmez olmaları ötesinde kilo kontrolü,doğru postür, zinde ve enerjik bünyeler için de gereklidir.

Her 1 Saat Spor Yaşama 2Şer Saat Katabilir.

Düzenli egzersiz oksijenli solunum yani aerobic egzersiz kapasitenizi arttırabilir bu da biyolojik yaşınızı gençleştirebilir.

Aerobik egzersizler formda bir bedene sahip olmanın ötesinde biyolojik yaşında 12 yaş kadar ötelenmesine yardımcı olabiliyor. Vücut doğal olarak her 10 yılda bir dakikada kilogram başına 5 ml aerobic güç kaybetmektedir. British journal of sports Medicine'a göre yüksek şiddetli aerobic egzersiz uzun vadede %25'lik artışlara neden olup biyolojik yaşlanmanın önüne geçmektedir.

40 yaşından sonra vücudumuzun çalışma hızı doğal olarak her yıl % 2-4 azalmakta, kilo vermek bunu daha da hızlandırmaktadır. Zayıflarken her kilonun yaklaşık %70'i yağdan %30'u kas kitleinden gitmektedir, bu da vücüdu yavaşlatmaktadır. Bu doğal gidişatı yavaşlatmak adına haftada 3 kez ağırlık çalışması yapmak yardımcı olacaktır çünkü düzenli fitness çalışma bazal metobolik hızı %8 artırabilmekltedir. Çalışmalar antreman esnasında 20 saniyelik mini molalar vermenin ise kalori yıkımını arttırıp, metebolizmayı hızlandırdığını göstermiştir.