en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 
 
 

EN ÇOK ARANANLAR

 
Yeme İçme İle Sağlık
1929
yeme içme , sağlıklı beslenme, sağlıklı besnler , proteinler ,
sağlıklı beslenmek yeme içme ilede mümkün,

Spor yapan kişilerde protein alımı, protein takviyesi kas kütlesinin yapılanmasında ve geliştirilmesindeki rolü ile oldukça önem taşır. 

Proteinler vücudun temel yapı taşı olup, doku yapımı ve onarımında, enerji üretiminde, enzim / hormonların yapımında ve oksijen taşınmasında kullanılır.

Yeme İçme İle Spor

Ne kadar proteine ihtiyacınız var?

Protein ihtiyacı: yapıolan egzersizin sürecine, yoğunluğuna ve tipine (dayanıklılık /direnç/aerobik) göre değişmektedir. Aşağıdaki taploda aktivide türü ve düzeyine göre ihtiyaç miktarı gösterilmiştir.

Yapılan çalışmalarda gereğinden fazla protein ve amino asit kullanımının, proteinlerin atım ürünü olan ürenin vücuttan uzaklaştırılması için idrar çıkışını arttırdığı, böyolece vücuttan da fazla sıvı kaybedildiği ve dehidrasyona neden olduğu gösterilmiştir. Ayrıca fazla protein alımı karaciğer ve böbreklerin daha fazla yorulmasına ve vücuttan kalsiyum atımına da neden olmaktadır.

Proteini ne zaman almalısınız ?

Araştırmalara göre, aerobik veya dayanıklılık sporu yapıldıktan hemen sonra 10-20 gram, vücut geliştirme veya direnç egzersizlerinde ise 20-40 gram veya 0,1-0,4g/kg protein alınması gereklidir.

Toparlanmanızı saplamak için proteini 3 farklı şekilde alabilirsiniz:

* Egzersizden hemen önce ve sonra 10-20 gram prıtein alınması.

*Egzersizden hemen sonra 20-40 gram protein alınması.

*Egzersizden hemen sonra 5-10 gram protein alınması ve kaolan miktarın, izleyen 1 saat içinde veya bir sonraki yemeğe kadar, her saat başı alınarak tamamlanması gerekmektedir.

Her besindeki protein içeiiği, aminoasit profili, proteinlerin sindirim ve emilim oranlan farklıdır. Bu nedenle proteinin yeterli alınıp alınmadığının yanı sıra proteinin kalitesi de önemlidir. Düşük yağlı, yüksek kalitede en iyi protein kaynakları: derisiz tavuk, balık, yumurta beyazı ve yağsız süttür (kazein ve wheyproteinleri). Protein ihtiyacınızı karşılarken beslenme planınızda karbonhidratlara da yer vererk gliıkojen depolarınızı yenilemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde vücut yakıt olarak kas dokularını kullanabilmektedir. 

Tüketilen besinlerdeki protein içerikleri ise şöyle: